Koolitus tutvustab üldiseid hügieenireegleid ning kehtivaid õigusakte, mis puudutavad hügieeni ilu- ja isikuteenuste osutamist. Koolituse eesmärgiks on oskus kujundada oma töökoht enda ja kliendi jaoks ohutuks.
Õppematerjal koosneb kolmest osast.
Hügieenikoolituse esimene osa käsitleb iluteenindajate ja isikuteenuste osutajate hügieenivaldkonda, seda reguleerivaid õigusakte ning hügieeninõudeid.
Hügieenikoolituse teine osa käsitleb ohtegureid kõnealuses valdkonnas, kätehügieeni ja köhaetiketti.
Hügieenikoolituse kolmas osa sisaldab infot pindade ja töövahendite puhtuse/ puhastuse kohta.
Iga osa lõpus tuleb osalejal täita test, mis koosneb viieteistkümnest küsimusest. Igal küsimusel tuleb ära märkida üks õige vastusevariant ning testi täitmiseks on aega 2 tundi. Test loetakse läbituks, kui õigete vastuste hulk on vähemalt 75%-i 100-st.
Testi sooritamise ebaõnnestumisel on võimalik testi uuesti teha. Peale testi sooritamist, koolituskekkonnast väljudes salvestatakse testi tulemused, mis on saadaval uuesti koolitusele sisenedes.
NB! Selleks et sooritada eksam, tuleb edukalt sooritada kõik vahetestid.
Alustamiseks registreeri endale eraisiku või siis ettevõtte konto ja telli koolitus. Kõik koolituse edukalt läbinud, saavad endale nimelise hügieenikoolituse tunnistuse.
Ilu- ja isikuteenuste osutajate hügieenikoolituse eksam
Hügieeni koolituse eksami sooritamiseks peavad olema läbitud kõik vahetestid. Eksami sooritamiseks on aega kaks tundi.
Eksam koosneb 30-st küsimusest. Igal küsimusel on 3 vastusevarianti. Vastusevariantidest on vaja ära märkida 1 õige vastus.
Hügieenikoolituse eksam loetakse sooritatuks, kui õigete vastuste hulk on vähemalt 75%-i 100-st.
Eksami mittesooritamisel blokeerub koolituskeskkond ning eksami uueks sooritamiseks tuleb tellida koolitus uuesti (tasuline).
Peale eksami sooritamist blokeerub koolituskeskkond.
Koolitusveeb OÜ poolt pakutav iluteenindajatele ning isikuteenuste osutajate hügieenikoolitus on vastavuses Sotsiaalministri määruses nr. 86 “Tervisekaitsenõuded ilu- ja isikuteenuste osutamisele” sisalduvaga ja teiste Eesti Vabariigis hügieenikoolitust ja täiskasvanute koolitust reguleerivate õigusaktidega.
Selle määruse mõistes on ilu- ja isikuteenus:
Vastavalt „Tervisekaitsenõuded ilu- ja isikuteenuste osutamisele” määrusele, peavad loetletud teenuste osutajad omama minimaalselt järgnevaid teadmiseid:
Teenuste osutaja | Vajalikud teadmised |
1. Kosmeetika-, juuksuri-, maniküüri-, pediküüri- ja solaariumiteenuste osutajad |
1) üldteadmised nakkushaigustest, nende leviku viisidest ja tõrjest; 2) üldteadmised nahahaigustest (bakteriaalsed ja seenhaigused), nende levikust ja tõrjest; |
2. Juuksuriteenuste osutajad |
1) võimalikud ohutegurid, nakkushaiguste leviku tõkestamise vajalikkus ning nii kliendi kui ka teenuse osutaja tervisele ohtlikult mõjuda võivad kemikaalid; 2) haiguste ennetamise ja nakkushaiguste tõrje meetodid, töövahendite desinfitseerimine – teadaolevad desinfitseerimise vahendid ja nende kasutamise meetodid; |
3. Maniküüri-, pediküüri- ja kosmeetikateenuste osutajad (küünetehnikud, tätoveerijad, jumestajad) |
1) võimalikud ohutegurid, nakkushaiguste leviku tõkestamise vajalikkus; 2) haiguste ennetamise ja nakkushaiguste tõrje meetodid, töövahendite desinfitseerimine – teadaolevad desinfektandid ja nende kasutamise meetodid; 3) instrumentide steriliseerimine – vajalikkus, meetodid ja vahendid; |
4. Solaariumiteenuste osutajad |
1) võimalikud ohutegurid, mis kaasnevad solaariumi kasutamisega ning meetmed tervisekahjustuse ärahoidmiseks; 2) desinfitseerimine – vajalikkus, vahendid; |
Mõned üldnõuded, millele peavad ilu- ja isikuteenust osutavad ettevõtted vastama:
Esteetiliste teenuste valdkond areneb kiiresti ning üha rohkem saabub turule seadmeid, mille eesmärk on muuta inimest kaunimaks ja vähendada vananemismärke. Sellised seadmed, millest paljud töötavad elektriga, on MEDITSIINISEADMED (näiteks laserseadmed, IPL, mikronõelumise seade, plasmapen, fillerid aga ka igasugune muu seade, mis on toodetud ülalnimetatud eesmärkide saavutamiseks). Esteetiliste teenuse käigus kasutatavate seadmete toimeks võib olla näiteks:
Levitada või professionaalselt kasutada võib (st. kasutada teenuse osutamisel või koolituste korraldamisel) ainult nõuetekohast meditsiiniseadet. Seega enne seadme soetamist ja kasutuselevõttu tuleb veenduda, et seade vastab EL nõuetele.
Eestis on kohustuslik teavitada II a, II b või III riskiklassi meditsiiniseadme või aktiivse siirdatava meditsiiniseadme levitamisest ja esmakordsest kasutuselevõtust meditsiiniseadmete andmekogu kaudu (lisainfo: https://www.terviseamet.ee/et).
Tootele omistab otstarbe ainult tootja või tootja volitatud esindaja. Seadme otstarve on toodud kasutusjuhendis, pakendil, reklaamis. Levitaja või importija ei tohi muuta seadme otsarvet. Kasutaja peab kasutama seadet vastavalt kasutusjuhendile.